Type Here to Get Search Results !

Independence day essay in assamese language | স্বাধীনতা দিৱস ৰচনা

Independence day essay in assamese language | স্বাধীনতা দিৱস ৰচনা

Independence day essay Assamese



Tabule of content(toc)

              স্বাধীনতা দিৱস ৰচনা


আৰম্ভণি:-

       ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্ট তাৰিখে ভাৰতৰ সোণালী ইতিহাসত উদীয়মান দিন। এইটো সেই দিন যেতিয়া ভাৰতে ২০০ বছৰৰ ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল। এইটো এটা কঠিন আৰু দীঘলীয়া অহিংসা সংগ্ৰাম আছিল য'ত বহুতো স্বাধীনতা সংগ্ৰামী আৰু মহাপুৰুষে আমাৰ প্ৰিয় মাতৃভূমিৰ বাবে নিজৰ জীৱন উৎসর্গ কৰিছিল।
  স্বাধীনতা দিৱস আমাৰ দেশৰ জন্মদিনৰ দৰে। আমি প্ৰতি বছৰে ১৫ আগষ্টআমাৰ স্বাধীনতা দিৱস হিচাপে উদযাপন কৰোঁ। ইয়াক সমগ্ৰ দেশতে ৰাষ্ট্ৰীয় বন্ধ হিচাপে উদযাপন কৰা হয়। ইয়াক আমাৰ দেশৰ ইতিহাসত ৰঙা আখৰৰ দিন বুলি কোৱা হয়।

(ads1)

Independence day essay in assamese language | স্বাধীনতা দিৱস ৰচনা

স্বাধীনতা দিৱসৰ ইতিহাস :-

      ব্ৰিটিছসকলে প্ৰায় ২০০ বছৰ ধৰি ভাৰতত শাসন কৰি আহিছে। ব্ৰিটিছ শাসনৰ অধীনত, মানুহৰ জীৱন দুখজনক আছিল। ভাৰতীয়সকলক দাস হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল আৰু তেওঁলোকক একো কোৱাৰ কোনো অধিকাৰ নাছিল। ভাৰতীয় শাসকসকল ব্ৰিটিছ বিষয়াসকলৰ হাতত কেৱল পুতলা আছিল। ব্ৰিটিছ শিবিৰত ভাৰতীয় সৈন্যসকলক অমানৱীয় ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, আৰু কৃষকসকলে শস্য খেতি কৰিব নোৱাৰাৰ বাবে অনাহাৰত মৃত্যুমুখত পৰিছিল আৰু গধুৰ ভূমি কৰ পৰিশোধ কৰিব লগা হৈছিল।
আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলে ভাৰতৰ স্বাধীনতাৰ বাবে সংগ্ৰাম কৰিছিল। মহাত্মা গান্ধী, সুভাষ চন্দ্ৰ বসু, ভগত সিং, চৰ্দাৰ বল্লভভাই পেটেল, জৱাহৰলাল নেহৰু, ৰাণী লক্ষ্মী বাই, মংগল পাণ্ডে, দাদা ভাই নৰোজীৰ দৰে বিখ্যাত নেতাসকলে ব্ৰিটিছসকলৰ বিৰুদ্ধে নিৰ্ভয়ে যুঁজ দিছিল। তেওঁলোকৰ বহুতে ভাৰতক ব্ৰিটিছ শাসনৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ নিজৰ জীৱন উৎসর্গ কৰিছিল। তেওঁলোকৰ অৱদান আৰু প্ৰচেষ্টা ভাৰতৰ স্বাধীনতা ইতিহাসত স্মৰণীয়।

Independence day essay in assamese language | স্বাধীনতা দিৱস ৰচনা


আমি স্বাধীনতা দিৱস কিয় উদযাপন কৰোঁ?

বহু বছৰৰ সংগ্ৰামৰ পিছত ভাৰতে স্বাধীনতা অৰ্জন কৰিছিল। ভাৰতে ব্ৰিটিছৰ পৰা সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতা লাভ কৰিছিল আৰু ১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত সম্পূৰ্ণ স্বায়ত্তশাসন লাভ কৰিছিল। সেইকাৰণে ভাৰত বা বিদেশত বাস কৰা প্ৰতিজন ভাৰতীয় নাগৰিকৰ হৃদয়ত এই দিনটোৰ যথেষ্ট গুৰুত্ব আছে। ভাৰতে ২০২১ চনৰ ১৫ আগষ্টত ৭৫ বছৰৰ স্বাধীনতা সম্পূৰ্ণ কৰিছে। এই দিনটোয়ে আমাক স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সংগ্ৰাম আৰু স্বাধীনতা প্ৰাপ্তিৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোকৰ দ্বাৰা বলিদান দিয়া জীৱনৰ কথাও সোঁৱৰাই দিয়ে। আমাৰ নায়কসকলে যি বেদনাৰ মাজেৰে পাৰ হৈ গৈছে সেইটোৱে আমাক সোঁৱৰাই দিছে যে আজি আমি উপভোগ কৰা স্বাধীনতা লাখ লাখ মানুহৰ তেজ বলিদান দি অৰ্জন কৰা হৈছে। ই ভাৰতৰ প্ৰতিজন নাগৰিকৰ ভিতৰত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতিও জাগ্ৰত কৰে। ই বৰ্তমানপ্ৰজন্মক সেই সময়ৰ জনসাধাৰণৰ সংগ্ৰামক নিবিড়ভাৱে বুজায় আৰু তেওঁলোকক ভাৰতৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সৈতে পৰিচিত কৰে।

Independence day essay in assamese language | স্বাধীনতা আন্দোলন


স্বাধীনতা দিৱসৰ তাৎপৰ্য

স্বাধীনতা দিৱসে মানুহৰ মাজত দেশপ্ৰেমৰ অনুভূতি সৃষ্টি কৰে। ই জনসাধাৰণক একত্ৰিত কৰে আৰু তেওঁলোকক অনুভৱ কৰায় যে আমি বহুতো ভিন্ন ভাষা, ধৰ্ম আৰু সাংস্কৃতিক মূল্যবোধৰ সৈতে এখন ৰাষ্ট্ৰ। বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত একতা হৈছে ভাৰতৰ মুখ্য সাৰাংশ আৰু শক্তি। আমি বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতান্ত্ৰিক দেশৰ অংশ হ'বলৈ পাই গৌৰৱান্বিত অনুভৱ কৰোঁ, য'ত ক্ষমতা সাধাৰণ মানুহৰ হাতত আছে।





Also Read :-




Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

Top Post Ad

Join Teligram Group Click Here
Join Whatsapp Group Click Here
Join Facebook Group Click Here
Online Quiz Competition Register Now
error: Content is protected !!